sosyal medyalar

Sayılarla Sosyal Medya Tarihi

Sosyal medyanın sadece 1997’den beri var olduğuna inanmak zor değil mi? Facebook ve Instagram’daki son derece yüksek kullanıcılarla, sosyal medyada bulunmayan insan neredeyse yok gibi.
İşte, Sosyal Medya’nın nasıl başladığına ve günümüz dünyasında üstlendiği üstel büyümeye kısa bir bakış. İlk sosyal medya sitesine SixDegrees denildiğini biliyor muydunuz? Her şey 1997’de başladı ve sadece 2001’e kadar sürdü, ancak diğer başarılı sosyal medya platformlarının Friendster, MySpace, LinkedIn, XING ve Facebook gibi bu fikirden evrimleştiği her şeyin başlangıcıydı.

1997

SixDegrees geliştirildi ve CEO Andrew Weinreich tarafından başlatıldı ve yaklaşık 3.5 Milyon kullanıcısı vardı.

2000

İnternet artık 100 milyondan fazla kullanıcısı var ve insanların sosyal olarak meşgul olmaları oldukça yaygındı. Bu sefer “tuhaf bir hobi” olarak kabul edildi, ancak insanlar hala arkadaşlık yapmak, çevrimiçi buluşmak ve önemli konuları tartışmak için Mirc gibi sohbet odalarını kullanıyorlardı.

2003

2000’li yılların başında MySpace bir hit oldu ve kişisel bir profil oluşturmaya ve arkadaş edinmeye giden yerdi. MySpace, müzisyenler için de büyük bir pazar yeriydi ve web sitesi aracılığıyla müziklerini tanıtıyor ve dinleyicilere büyük bir erişim sağlıyor. Günümüzün sosyal medya ağlarından farklı olarak, MySpace, insanların herhangi bir fikrine veya belirli bir demografisine yönelik olmayan genel bir sosyal medya sitesiydi. Örneğin, LinkedIn başladı ve bugün hala birbiriyle iletişim kurmak isteyen profesyoneller için bir ağ. Bu eşsiz kalite, bu sosyal medyayı bugün bulundukları yer haline getirdi.

2005

Herkes 2004’te Mark Zuckerberg, Facebook tarafından başlatılan bu sosyal ağı biliyor. Bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, bugün kullanılan bir numaralı sosyal medya ağıdır. Başlangıçta, Facebook sadece Zuckerberg ağının potansiyelini görene ve 2004’te tüm dünyaya hizmet verene kadar Harvard öğrencileri içindi. 2006’da metin mesajlaşmasının ve SMS’in popülerliği Jack Dorsey, Biz Stone, Noah Glass ve Evan Williams’ın yaratılmasına yol açtı. Bugün, 500 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter doğuyor.

2006 – Günümüze

Facebook ve Twitter’ın başlangıcından bu yana, belirli ya da benzersiz olan en az 5 diğer sosyal ağ var. Facebook ve Twitter’dan evrimleşen diğer bazı sosyal ağlar:

YouTube – 2.3 Milyar  kullanıcı
Flickr – 100 Milyon  kullanıcı
Instagram – 1.2 Milyar kullanıcı
Pinterest – 500 Milyon kullanıcı
WhatsApp – 2 Milyar Kullanıcı
Snapchat – 500 Milyon günlük kullanıcı

Tiktok – 1 Milyar Kullanıcı

İŞLETMELER İÇİN SOSYAL MEDYA

Sosyal medya çok popüler olduğundan ve herkes ağ kullanıyor gibi görünüyor, neden ürün veya işinizi pazarlamıyorsunuz? Facebook, çevrimiçi erişiminizi genişletmek için büyük bir kaynak haline geldi. Ağdaki algoritmalar ve büyük miktardaki kişiler nedeniyle, işletmeler kitlelerini son derece spesifik bir şekilde hedefleyebilir ve reklamları yalnızca bu kitleye gönderebilir (paranızın karşılığını en çok artıracak şekilde). Webkonsept’de müşterilerimizi karları ve web sitesi trafiğini artırmak için bu yeni sosyal dünyadan yararlanmaya davet ediyoruz.

Similar Posts